W wielu profesjach bardzo ważne jest wykonywanie pracy indywidualnie, wykazywanie się jednakże zdolnością do efektywnego współdziałania w grupie jak najbardziej się także liczy. Jest to cecha bardzo poszukiwana zwłaszcza z tego względu, że jest coraz więcej rozmaitych rodzajów korporacji, w których pracuje się zespołowo. Wystarczy jedno słabsze ogniwo i sypie się praca całej drużyny, dlatego też bardzo ważne jest, aby wypracować w sobie zdolność pracowania z innymi. Dzięki temu możesz przede wszystkim zwiększyć znacząco swoje szanse na rynku pracy.

Jak pracować w zespole?

Z badań naukowych przeprowadzonych przez psychologów jednoznacznie wynika, że ludzie mający możliwość pracowania świetnie w drużynie, mogą pozyskać dużo większe sukcesy zawodowe niż Ci, którzy działają wyłącznie na siebie samych. W końcu co kilku, to nie jeden, Warto zatem zacząć ćwiczenia tej umiejętności kooperacji. Jak?

Po pierwsze, pamiętaj o celu. Wszyscy razem macie do osiągnięcia dokładnie to samo, więc koncentrujcie się nie na tym, żeby wyróżniać się w grupie, przejmować pałeczkę, żeby było po Waszemu, żeby rządzić, ale skupiajcie na tym, co musicie wspólnymi siłami wypracować. Istotny jest odpowiedni podział obowiązków. Nie zaleca się zrzucania pracy na część – silniejszą z reguły – zespołu, a pozostałym odpuszczanie. Musi pracować każdy, po równo, ale najlepiej dobierać mu takie zadania, w których naprawdę się wykaże, bowiem ma w tym kierunku stosowne przygotowanie, umiejętności, zdolności, dryg i lubi akurat działanie w takim obszarze. Ponadto niezbędna jest komunikacja. Pracując w grupie, bez wątpienia nie obejdzie się bez sprawnego kontaktowania się między personelem. Musisz ze swoimi współpracownikami być na bieżąco, bo Twoja praca nierzadko zależy od nich. Upewnij się więc, że każdy wie co ma robić, że Ty sam dobrze zrozumiałeś swoje zadanie i właściwie się z tego wywiązujesz.

Istotne staje się także ustalenie jednego, konkretnego lidera grupy. Najlepiej wybrać obiektywnie najlepszego, a jeżeli co do tego mają inne poglądy pozostali członkowie Twojej załogi i są sprzeczne poglądy, warto przeprowadzić głosowanie. Może nawet być ono tajne, niech każdy typuje kogo chce i uważa za odpowiedniego kandydata na lidera. Dzięki temu będzie jasna sytuacja i nikt nie będzie wchodził sobie w paradę i wkraczał w nie swoje kompetencje, zajmując się czyimiś obowiązkami i denerwując się nawzajem, a nawet i nierzadko psując sobie pracę.

Kolejna kwestia to wspólne zaufanie członków grupy. Chcesz, aby Cię cenili, musisz być szczery i lojalny, pokazać, że na Ciebie można liczyć. Warto zatem nie spiskować, ale wzajemnie być wobec siebie uczciwym, organizować spotkania, nie pomijając nikogo. Jest to bardzo istotne, żeby porównywać tematy, jeżeli coś wywołuje wątpliwości czy rodzi niejasności. Jest to świetna forma dotarcia do siebie, zgrania całej ekipy i lepszego poznania się. To natomiast bez wątpienia przełoży się na dużo lepszą jakość pracy. Warto zatem poświęcić nieco czasu na spotkania integracyjne, podczas których pobędziecie ze sobą  – niekoniecznie rozmawiając wówczas wyłącznie o pracy i życiu zawodowym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here