Człowiek to jednostka, która z założenia stworzona została do życia w stadzie. Każdy z nas jest częścią jakiejś grupy społecznej, a jedną z ważniejszych, w które jesteśmy zaangażowani okazuje się praca. Miejsce naszego zatrudnienia to pole, w którym styka się szereg rozmaitych osobowości, charakterów i typów ludzi, dlatego też warto dostosować się do owej grupy, aby nie stwarzać nieprzyjemnej atmosfery, zwłaszcza, że z naszymi współpracownikami będziemy musieli stykać się regularnie, dzień w dzień. Warto uczyć się pracy w grupie, nie tylko stawiając na indywidualny rozwój intelektualny. To pozwoli nam na łatwe życie na co dzień, co będzie się przekładało na rozliczne sukcesy tak w pracy zawodowej, jak również nasze życie rodzinne czy towarzyskie, gdzie przecież także jesteśmy członkami jakichś określonych grup społecznych.
Prędzej czy później każdy z nas stanie przed wyzwaniem sprawdzenia się w pracy w grupie. Tego po prostu nie unikniemy, chyba że wybierzemy życie na bezludnej wyspie. Jeżeli nawet Twój charakter pracy wiąże się z konkretnym dziełem, efektem, skutkiem, jaki masz wypracować w pojedynkę, zawsze w mniejszym lub większym stopniu pociągnie to za sobą konsekwencję współpracy z innymi ludźmi. Niestety wielu ludzi kompletnie do takiego współdziałania się nie nadaje, a wynika to z faktu, że człowiek chce dominować i jest apodyktyczny, próbuje rządzić innymi, wywyższać się, narzucać swoje zdanie, jest zbyt uparty i trudno zmienia zdanie. Takie cechy są dobre, ale przy pracy indywidualnej, kiedy stawiamy nad sobą bat i motywujemy się do działania. W przypadku kooperacji z innymi kompletnie się to nie sprawdza. Pierwsze zatem, co jest niezbędne do podjęcia się nauki pracy w grupie ludzi to uświadomienie sobie, że mamy tak pracować i takie z nimi tworzyć relacje, żeby tworzyć zgraną ekipę, w której wszystko składa się na jeden, wymierny efekt końcowy. Nie ma tu miejsca na walkę, atakowanie, niezdrowe rywalizowanie. Najważniejsze jest w tym przypadku dobro całej drużyny, a mniej istotna staje się korzyść jednostki.
By praca w grupie miała sens, trzeba dać szansę każdemu na wykazanie się swymi zdolnościami i umiejętnościami. Pokażmy jaki mamy talent, nie krępujmy się, ale tez nie ograniczajmy perspektyw innych, również uzdolnionych, którzy we wspólnej pracy jak najbardziej mogą nam się przydać. Trzeba dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Wspólnie realizować krok po kroku dane działania, na co powinna składać się intensywna praca wszystkich. Nie możemy także negatywnie podchodzić do takiego współdziałania w grupie, bo to psuje cały klimat pracy ekipy. Bądźmy zatem optymistyczne nastawieni i entuzjastyczni. Zarażajmy swoim dobrym humorem. Czujmy odpowiedzialność. Jakbyśmy pracowali wyłącznie na swój rachunek to OK – nie chcemy, nie zależy nam, odpuszczamy. Co innego jednak, gdy nasz brak zaangażowania pociągnie za sobą niekorzyść wszystkich innych członków zespołu, którzy w odróżnieniu od nas starali się i wykazywali zainteresowaniem. Musimy zatem być poważni, sumienni i odpowiedzialni. Na koniec – tolerancja. Nie krytykujmy nikogo za to, że ma odmienne zdanie od nas. Każdy może mieć swoje poglądy i przekonania, więc szanujmy się wzajemnie.