Poszukiwanie pracy odbywać się może na różne sposoby. Z pewnością urzędy pracy i inne placówki stanowią w tym zakresie dużą pomoc. Trzeba jednak przyznać, że najbardziej powszechną metodą jest wertowanie ofert zamieszczanych w Internecie. Mamy do dyspozycji wiele serwisów poświęconych tematyce związanej z pracą oraz metodami jej znalezienia. Oferty pracy zamieszczane w sieci, a także istniejące narzędzia online, szablony i wzory dokumentów pozwalają na skuteczniejsze odszukanie interesujących ofert oraz oszczędzają czas, co jest niezaprzeczalnym atutem tej formy.

Zgłoszenie swojej kandydatury na oferowane stanowisko polega na przesłaniu Curriculum Vitae wraz z listem motywacyjnym, choć zdarza się, że rekruter wymaga innych dokumentów (na przykład portfolio, krótkiej autoprezentacji w postaci filmu). Bardzo ważne jest, by było skonstruowane zgodnie z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy. Wielkie znaczenie ma zatem nie tylko treść merytoryczna, ale także forma wizualna. Dzięki portalom dedykowanym pracy można bardzo sprawnie przygotować profesjonalne CV oraz list motywacyjny, wykorzystując do tego kreatory CV online czy wzory listów motywacyjnych. Przygotowanie takich dokumentów zgodnie z obowiązującymi standardami z pewnością zwiększy szanse kandydata na zatrudnienie. Jeżeli CV i list motywacyjny zostały profesjonalnie przygotowane, to wystarczy już tylko nadać przesyłkę lub kliknąć „wyślij” i oczekiwać zaproszenia na rozmowę z pracodawcą.

Klauzula poufności RODO

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy zwanej RODO (maj 2018), zmieniła się także zawarta w CV klauzula poufności dotycząca przetwarzania danych osobowych. Oczywistym jest, że CV zawiera takich danych bardzo wiele. Nie każdy jednak wie, że brak klauzuli w dokumentach rekrutacyjnych wiąże się z utratą wielu możliwości podczas szukaniu pracy. Żaden rekruter nie zadzwoni z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej, gdy taka klauzula zostanie przez kandydata błędnie wypełniona lub nie będzie jej wcale. Nie każda osoba poszukująca pracy ma świadomość, jak ważna ona jest, na szczęście niemal wszystkie serwisy poświęcone rynkowi pracy o niej przypominają. W przypadku ofert pracy w obcym języku należy uwzględnić obcojęzyczną formę klauzuli. Nie wystarczy przetłumaczyć treści automatycznym tłumaczem, lepiej skorzystać z dedykowanych wzorów.

Oferty pracy w portalach ogłoszeniowych

Serwisy pracy stanowią wielkie ułatwienie nie tylko dla osób szukających pracy, ale także dla pracodawców. Dzięki filtrom mogą oni skoncentrować się na określonej grupie osób spełniających wymagania angażu na dane stanowisko. Z punktu widzenia osób szukających pracy dają one możliwość wyszukiwania ofert, zwracając wyniki zawężone do wybranych kryteriów takich jak m.in.: miasto, stanowisko pracy, branża itp. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej ludzi korzysta z takich portali, np. przygotowując kreatywne CV. Poza możliwością poznania ofert pracy i szybkiego wysyłania swoich dokumentów, można także znaleźć szereg informacji związanych z zatrudnianiem. Takie porady z pewnością okażą się przydatne nie tylko dla pracowników, ale także pracodawców. Obu grupom pozwolą skuteczniej funkcjonować na rynku pracy.

Skuteczne metody poszukiwania pracy

Prawdą jest, że ​​poszukiwanie pracy może być wyczerpującym i zniechęcającym doświadczeniem, jednak dzięki dobrej organizacji i wykorzystaniu wskazówek zawartych w serwisach pracy, taki proces jest bardziej przyjemny, a co najważniejsze skuteczniejszy. Przykładowo na temat poszukiwania pracy przez Internet w Tychach można przeczytać tutaj. Dzięki witrynie osiągnięcie celu, jakim jest zdobycie zatrudnienia, z pewnością zostanie przyspieszone. Pomocne mogą okazać się również kontakty znajomych oraz umiejętne wykorzystanie serwisów takich jak LinkedIn i Facebook. Odpowiedź na ofertę pracy w postaci wysłania CV jest pierwszym z etapów procesu rekrutacyjnego, od niego w dużej mierze zależy następny, czyli rozmowa kwalifikacyjna. Warto o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here