Jednolity Plik Kontrolny JPK to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Umożliwia sprawne przeprowadzenie rozliczeń podatkowych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Plik JPK to duże ułatwienie w kwestii rozliczeń kosztowo-przychodowych w firmie. To ogromna pomoc w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych. Takie rozwiązanie usprawnia również przeprowadzanie kontroli podatników. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat JPK, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Plik JPK – czym jest?

Plik JPK (Jednolity Plik Kontrolny) jest zbiorem danych, które zostały utworzone przez eksport danych z informatycznych systemów przedsiębiorcy. JPK zawiera informacje na temat wszystkich operacji gospodarczych, dokonanych przez dany podmiot w określonym czasie. Jednolity Plik Kontrolny stanowi więc elektroniczną postać ksiąg podatkowych, prowadzoną przy użyciu programów komputerowych. Musi on mieć określoną strukturę, aby możliwe było wydobycie z niego konkretnych danych (np. dla Urzędu Skarbowego lub Ministerstwa Finansów). Jednolity Plik Kontrolny składa się z 7 struktur. Są to: księgi rachunkowe, magazyn, wyciąg bankowy, faktura VAT, ewidencja zakupu i sprzedaży VAT, księga przychodów i rozchodów oraz ewidencja przychodów.

Jednolity Plik Kontrolny JPK – kogo obowiązuje?

Jednolity Plik Kontrolny musi zostać wysłany przez kilka grup podmiotów, będących czynnym płatnikiem podatku VAT. Są to m.in. mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają od 0 do 9,99 pracowników, a ich obroty wynoszą do 2 mln euro netto w co najmniej jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych. Do wysłana JPK są również zobowiązani mali przedsiębiorcy, zatrudniający od 10 do 49,99 pracowników (obroty do 10 mln euro netto) oraz średnich przedsiębiorcy, którzy zatrudniają od 50 do 249,99 pracowników (obroty netto do 50 mln euro). JPK musi również wysłać każdy duży przedsiębiorca, który zatrudnia od 250 pracowników wzwyż (obroty na poziomie powyżej 50 mln euro netto).

Plik JPK – zalety

Jednolity Plik Kontrolny JPK to rozwiązanie, z którego wynika wiele korzyści. Jedną z nich jest lepsza komunikacja pomiędzy podatnikami. JPK usuwa bariery związane z przekazywaniem danych w formie elektronicznej. Ułatwia przesyłanie dokumentów np. do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo usprawnia prowadzenie kontroli podatników, a także obniża koszty prowadzenia kontroli. Dzięki JPK łatwiejsze jest wykrycie i przeciwdziałanie nieprawidłowościom, takim jak unikanie opodatkowania lub wyłudzenia VAT. W przypadku pliku JPK możliwe jest oznaczenie opcjonalne dokumentów sprzedaży.

Jednolity Plik Kontrolny i VAT – zmiany od 1 lipca 2021 r.

1 lipca 2021 r. pojawił się szereg zmian w działaniu pliku JPK i ewidencji VAT. Są to przede wszystkim:

  • Faktury uproszczone nie będą wykazywane w JPK V7. Osobno będą dokumentowane tylko faktury o wartości powyżej 450 zł.
  • Zmiana dotycząca tzw. ulgi na złe długi (pliki będą zawierać dodatkowo termin płatności oraz datę dokonania zapłaty).
  • Brak konieczności dokumentowania każdej transakcji dotyczącej przejazdu autostradą lub przewozu środkami komunikacji publicznej.
  • W JPK VAT pojawi się oznaczenie, za pomocą którego podatnik będzie zobowiązany poinformować organ o transakcjach pozaunijnych z wykorzystaniem interfejsów elektronicznych.
  • Nowe oznaczenia za pomocą kodów GTU (dotyczące grup towarów i usług z branż, które są szczególnie narażone na nadużycia podatkowe).

Jednolity Plik Kontrolny JPK to duże ułatwienie dla podatników. Umożliwia przeprowadzanie kontroli rozliczeń kosztów i przychodów w firmach drogą elektroniczną. Pozwala również na sprawną komunikację pomiędzy urzędami skarbowymi a Ministerstwem Finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here