Palety magazynowe to nieodłączny element niemal każdego magazynu. Niezależnie, czy jest to magazyn ogólnospożywczy, przemysłowy, budowlany, sklepowy czy jakikolwiek inny — z pewnością stosuje się w nim palety. Ponieważ wśród dostępnych palet znajdziesz rozmaite wersje, różniące się sposobem wykonania, konstrukcją, użytymi w produkcji materiałami oraz rozmiarami, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją tej grupy produktów. Poniżej przyglądamy się im z bliska oraz udzielamy porad związanych z wyborem palety do konkretnego typu magazynu. 

Palety i europalety — czyli pomoc w sprawnym transporcie i przechowywaniu 

Paleta jest to proste rozwiązanie, wykorzystywane w trakcie transportu, przechowywania, załadunku i rozładunku. Na powierzchni palety można przechowywać różnego typu towary, surowce, produkty i wyroby. Większość dostępnych dziś palet spełnia wymogi związane z ich rozmiarem, który jest dostosowany do najczęściej wykonywanych prac i wykorzystywanych urządzeń. Dzięki temu możliwe jest obsługiwanie palety z wykorzystaniem zwykłego wózka widłowego lub paletowego. 

Dzięki wykorzystaniu palet, przechowywane obiekty są bezpieczniejsze i w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia. Ponadto, palety zostały zaprojektowane w sposób ułatwiających ich przemieszczanie oraz wprowadzanie w różne systemy regałów magazynowych. Pozytywnie wpływa to na stan magazynowy, który rzadziej ulega usterkom i zniszczeniu dzięki korzystaniu z palet. 

Typowa paleta ma rozmiary dostosowane do międzynarodowych norm. Przede wszystkim — wykorzystywane są tak zwane europalety, oznaczane jako EUR. Są to palety płaskie, drewniane, o masie w przedziale 20-25 kg. oraz wymiarach rzędu 800x1200x144 mm. Palety takie są w stanie utrzymać obciążenia rzędu 1,5 tony. 

Ponieważ palety mogą odznaczać się także innymi rozmiarami oraz cechami, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produkowanych palet, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Polecamy zwłaszcza wzięcie udziału w specjalistycznych kursach przeznaczonych dla przedsiębiorców prowadzących magazyny oraz ich pracowników, których tematem jest konstrukcja oraz możliwości oferowane przez rozmaite systemy europalet. Szkolenie takie znajdziesz w platformie edukacyjnej TransEdu pod linkiem: https://edu.trans.eu/.  

Konstrukcja dostępnych palet 

Do popularnych i chętnie wykorzystywanych palet należą także te z konstrukcją zamkniętą. Nadają się do stosowania w różnego typu wózkach widłowych, choć niekoniecznie na tak zwanych stalkerach. Ten typ palety jest często stosowany w Wielkiej Brytanii.

Palety stringer są tam również wykorzystywane. Są to palety czterowejściowe, zamykane od dołu, nazywane również GMA bądź CPC. Wykorzystane w ich konstrukcji dolne deski mają specjalnie wyprofilowany kształt, ułatwiający ich „nadzianie” na wózek widłowy. 

Warto też wspomnieć o paletach plastikowych, wyjątkowo praktycznych w wielu miejscach i sytuacjach. Palety plastikowe mogą być wyposażone w higieniczny atest. Wówczas, nadają się do użytku między innymi w magazynach farmaceutycznych, medycznych oraz innych, specjalizujących się w wymagającym asortymencie. Palety plastikowe są bardziej wytrzymałe niż ich drewniane odpowiedniki, zwłaszcza w czasie kontaktu z chemikaliami i różnego typu substancjami. Dlatego wykorzystywane są również w magazynach lakierniczych oraz z chemikaliami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here