Poszukiwanie pracy to ciężka sprawa. Ofert jest wiele, ale często mało która w pełni nam odpowiada. Każdy chce mieć pracę, w której będzie dobrze zarabiał, a przy tym spełniał się zawodowo. W znalezieniu wymarzonej pracy na pewno pomaga zdobyte wykształcenie, umiejętności oraz doświadczenie. Często trzeba zacząć pracę na innych stanowiskach niż nasze wymarzone, aby właśnie nabrać doświadczenia, które pozwoli nam ubiegać się o bardziej atrakcyjne oferty pracy.

Ogromne znaczenie ma też znajomość języków obcych. Wiele pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Najlepiej, kiedy nasze umiejętności językowe są potwierdzone certyfikatem. Wiele osób decyduje się na kursy w szkołach językowych, na których uczy się języka angielskiego czy też innych języków, a po skończonym kursie zdaje egzamin i otrzymuje certyfikat. Najbardziej pożądana jest znajomość języka angielskiego, ponieważ jest on najbardziej powszechny. Często pracodawcy cenią też znajomość języka niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i innych.

Ogłoszenia o pracę

Poszukiwanie pracy należy zacząć od przejrzenia aktualnych ofert pracy. Najlepiej jest szukać na portalach internetowych z ogłoszeniami. Warto sprawdzać je regularnie, ponieważ z dnia na dzień mogą pojawić się nowe. Następnie należy rozesłać CV do firm, w których chcemy pracować. Można to zrobić pocztą lub mailem, w zależności od tego, jak wygląda procedura rekrutacji w danej firmie. Niektórzy pracodawcy podają też numer telefonu, jednak przeważnie to oni dzwonią do nas, jeśli zainteresuje ich nasze CV. Wzory CV można znaleźć na www.cv-maker.pl. Warto zadbać o to, żeby było estetyczne, przejrzyste i zawierało wszystkie istotne informacje.

Rozmowa kwalifikacyjna

Następnym etapem rekrutacji jest rozmowa o pracę. Jeżeli pracodawcę zaciekawiło nasze CV to zadzwoni on do nas i zaprosi na rozmowę. Wiele osób zastanawia się co wziąć na rozmowę o pracę i jak się do niej przygotować. Praktyka i eksperci z https://www.aplikuj.pl/ wykazują, że dobrze mieć przy sobie dokumenty potwierdzające nasze kompetencje, takie jak certyfikaty językowe, certyfikaty z kursów, nasze projekty i tym podobne. Należy też przyjść kilka minut wcześniej i być schludnie i elegancko ubranym. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to pytania o nasze umiejętności, zdolność pracy w zespole, przeszłość zawodową i dyspozycyjność. Często także pada pytanie o nasze mocne i słabe strony. Należy wówczas umieć przedstawić się z jak najlepszej strony. O swoich zaletach należy mówić nie przechwalając się. Z kolei o wadach trzeba mówić tak, aby słuchający nie przywiązywał do nich zbyt dużej uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here