Jeżeli od dzieciństwa interesowaliśmy się kulinariami i przy każdej okazji, żeby pomóc mamie czy babci w kuchni od razu wzięliśmy z pomocą to powinniśmy zastanowić się nad wybraniem ścieżki zawodowej, a dokładniej wybraniem kariery kucharza. Gotowanie to przede wszystkim zabawa oraz eksperymentowanie ze smakami. Jeżeli lubisz poznawać nowe smaki i kochasz gotować dla innych, to z pewnością masz dodatki na kucharza. Sprawdź, w jaki sposób możesz nim zostać!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-kucharzem/

Wybór ścieżki edukacyjnej – jak zostać kucharzem?

Naszą karierę rozpoczynamy już na wyborze odpowiedniej szkoły średnie. Zdecydowanie większa ilość szkół zawodowych posiada w swojej ofercie profil kucharza. Czasami profile takie podzielone są również na specjalizację. Jeżeli zawód kucharza jest naszym wymarzonym zajęciem, ale chcemy dodatkowo mieć do tego maturę, to istnieje rozwiązanie. Takim rozwiązaniem będzie udanie się do technikum gastronomicznego, w którym możemy poznać wiedzę na temat kulinariów, a do tego podejść po zakończonej nauce do matury. Przed rozpoczęciem nauki w takiej szkole obowiązkowe jest podejście do badania medycznego, a dokładnie badania w medycynie pracy. W ten sposób sprawdzany jest stan zdrowia kandydata oraz wykluczenie ewentualnych braków predyspozycji. W obydwu szkołach dodatkowo do edukacji dochodzą również praktyki. Uczniowie szkół zawodowych kilka dni w tygodniu spędzają w prawdziwej pracy. Poznają oni tam fach od środka. Kandydat ma prawo uzyskiwania praktycznych wiadomości, których nie poznałby w szkole. Dodatkowo oswaja się on z praktyką i wykonywaniem zawodu ,,od kuchni”. 

Egzamin zawodowy na zakończenie nauki

W szkole średniej o takim profilu na koniec pojawia się egzamin zawodowy. Egzamin składa się z teoretyczne jak i praktyczne. Po jego zdaniu, świeżo upieczony fachowiec otrzymuje dyplom kucharza małej gastronomii lub tytuł zawodowy technik przetwórstwa żywności. Taki dyplom daje możliwość wykonywanie zawodu i pracy w nim od razu po szkole. Około 5 do 8 lat praktyki można próbować swoich sił na stanowisku szefa kuchni. Oprócz tego kucharz cały czas może się rozwijać oraz poprawić swoje umiejętności na jednym z kierunków gastronomicznych, które oferują szkoły wyższe. Będzie to dodatkowy atut podnoszący kwalifikacje, poszerzające możliwości zawodowe, a także otwierający drzwi do sukcesu.

Zobacz też: http://www.kapitalka.pl/jakie-sa-zarobki-kucharza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here