Noże tokarskie są narzędziami, które występują w kilku wersjach jaki: noże tokarskie składane,noże z płytką lutowaną i noże oprawkowe zwane też stalkami. Noże tokarskie składane posiadają gniazdo na odpowiednią do nich płytkę tokarską wieloostrzową. Noże tokarskie dopasowujemy w zależności od potrzeb ilościowych oraz konstrukcyjnych .

Rodzaje mocowań płytkek skrawających

Noże tokarskie ( sklep online z nożami )  z mocowaniem mechanicznym na płytki skrawające mają swoje oznaczenia, za którą odpowiada pierwsza litera oznaczenia noża tokarskiego np. SCLCR 25x25x12.  Nazwa tego noża tokarskiego mówi, że płytka skrawająca będzie mocowana przez śrubę do gniazda i płytką skrawającą będzie płytka CCMT 120408.

Rodzaje mocowań płytkek skrawających

Mocowanie płytki C stosowane jest w nożach tokarskich składanych do obróbki zgrubnej jak i przy obróbce wykańczającej oraz tylko przy płytkach bez otworowych. W tym typie mocowania płytka jest dociśnięta od góry przez śrubę lub tak jak w przypadku noży CTGPR pośredniczy tam łamacz wióra. Mocowanie to jest stosowane rzadko i tylko w przypadku noży producenta Pafana oraz gdy mocujemy płytki ceramiczne. Mają one wymienny łamacz wióra, za pomocą którego możemy regulować jego długość stosując dłuższy łamacz wióra lub krótszy. Właściwa płytka skrawająca znajduje się pod łamaczem wióra, płytka właściwa znajduje się na płytce podporowej.

Mocowanie T płytki skrawającej stosują się w nożach tokarskich płytkowych głównie do obróbki zgrubnej. Tez system mocuje płytkę poprzez trzpień, który dociska przechodząc przez płytkę skrawającą jak i po przez docisk z góry przytwierdzając płytkę w okolicach otworu. Przeznaczony jets on do płytek z otworem o kształcie rombowym: kwadratowym jak i trójkątnym.

System mocowania płytki M jest jednym z bardziej popularnych rozwiązań stosowanym w nożach tokarskich składanych. Mocujemy płytkę za pomocą kołka, którego zadaniem jest dociśnięcie płytkę przez otwór. Minusem tej metody jest cena, która jest trochę wyższa od innych. Można je stosować w małych narzędziach bądź w otworach o małych średnicach, dlatego tez są rzadziej stosowane w większych nożach.

Noże tokarskie z mocowaniem płytki P stosowane są do obróbki zgrubnej. Płytka skrawająca jest mocowana do noża za pomocą dołka dociskającego oraz czasami występuje również docisk od strony góry płytki. Ten system mocowania płytek do noży tokarskich jest dla płytek widiowych z otworem kwadratowych, trójkątnych oraz rombowym.

Mocowanie płytki S odbywa się przez śrubę mocującą, która przechodzi przez otwór płytki skrawającej przez co dociska ją w dół do gniazda noża. Do tego typu mocowania stosuje się płytki skrawające do noży tokarskich ( strona z płytkami tokarskimi ) jednostronne. Najczęściej używa się ich w nożach o niewielkim przekroju nawet do 10x10mm.

Rodzaje noży tokarskich

Noże tokarskie składane należą do grupy podstawowych narzędzi, które są niezbędne w każdej narzędziowni posiadającej tokarki konwencjonalne bądź sterowane numerycznie CNC ( cena noży tokarskich jest uzależniona od ich rodzaju i wielkości ) . Noże tokarskie składane przeznaczone są do obróbki masowej oraz mało seryjne oraz pojedynczej. Noże tokarskie składane możemy podzielić na: noże tokarskie składane do toczenia zewnętrznego oraz noże tokarskie składane do toczenia wewnętrznego – toczenie w profilach zamkniętych.

Rodzaje noży tokarskich

Noże składane w swojej budowie posiadają: część stałą czyli trzonek wraz z gniazdem na płytkę widiową.  Trzonek służy do mocowania noża tokarskiego w imaku tokarki, może być kształtu kwadratowego oraz prostokątnego. Dzięki trzonka nóż noże znajdować się bliżej materiału obrabianego. Ostrzem skrawającym jest płytka widiowa. Płytki widiowe występują w różnych kształtach jak i wymiarach. Dzięki temu, że po zużyciu płytki skrawającej możemy ją wymienić bez konieczności wymiany całego noża tokarskiego, praca staje się znacznie wydajniejsza. W niektórych z noży tokarskich składanych stosuje także się płytkę podporową, którą zamieszcza się pod płytkę skrawającą, tym sposobem chronimy gniazdo noża i mniejsza ona drgania podczas pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here