Zawód nauczyciela, należy do grupy zawodów, które odgrywają szczególną rolę w naszym społeczeństwie. To nauczyciel realizuje zadania, które są związane z różnymi funkcjami szkoły. To on dba o rozwój i bezpieczeństwo uczniów. Nauczyciele mimo ukończenia studiów wyższych, ciągle zobowiązani są do poszerzania swoich umiejętności i doskonalenia zawodowego.

Czemu nauczyciele strajkują?

Głównym powodem strajku nauczycieli, są ich niskie zarobki. Poprzez strajk, chcieli osiągnąć podwyżkę wynagrodzenia. Władze kraju przystały na to, ale nie nie w takim stopniu, jak oczekiwałyby tego związki.

Wynagrodzenie nauczyciela jest uzależnione od poziomu jego wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego. Nauczyciel stażysta, posiadający licencjat lub inżyniera, pozbawiony przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego zarabia 2600 zł.

Najwyższa pensja (3817 złotych) jest przypisana nauczycielowi dyplomowanemu, który posiada tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne.

To o co mają pretensję nauczyciele w Polsce, to brak równości zawodowej. Po latach nauki, ich wynagrodzenie jest równe z krajowym minimalnym wynagrodzeniem.

Przeczytaj też: http://www.komech.pl/postawa-reaktywna-na-czym-polega/

Jakie są wady i zalety pracy nauczyciela?

Podstawowym minusem zawodu nauczyciela, są niskie zarobki. Kolejny minus to czas pracy, który bardzo często przekracza wyznaczony zakres. Mimo, że na etacie nie powinien przekroczyć 40 godzin.

Praca nauczyciela nie jest lekka i przyjemna, bardzo często towarzyszy jej nadmierny stres. Odpowiedzialni za niego nie są tylko uczniowie, ale i rodzice. Bardzo często mają wygórowane oczekiwania wobec nauczycieli.

Nauczyciel podczas swojej pracy bierze na siebie wielką odpowiedzialność za uczniów, nie tylko za ich bezpieczeństwo, ale i wyniki w nauce.

Oprócz minusów występują również plusy tego zawody, mowa tutaj o urlopie w sezonie letnim. Oraz możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Taki rodzaj urlopu może trwać nawet przez cały rok szkolny.

Mimo wielu komplikacji, zawód nauczyciela daje wiele satysfakcji.

Źródło: https://biznesomania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here