Banki chętnie udzielają klientom wsparcia finansowego w postaci kredytów, ale na bardzo restrykcyjnych warunkach. Nic w tym dziwnego – kredyty są produktami finansowymi stworzonymi po to, aby banki miały na czym zarabiać, szczególnie w czasach, gdy za konto w większości banków klient nie musi ponosić żadnych opłat. Czy kredyt emerytalny jest zatem produktem opłacalnym dla banku i dla emeryta? Jak to możliwe, że emeryci mają zwykle wysoką zdolność kredytową?

Wiek a potrzeby człowieka

W czasie dzieciństwa jesteśmy całkowicie zdani na swoich rodziców i to, co oni nam zaoferują. Kiedy dorastamy, nasze potrzeby rosną, a rodzice starają się im sprostać. Wreszcie – sami zostajemy rodzicami i staramy się nadążyć za potrzebami własnymi i dzieci, swoje spychając na dalszy plan. A więc gdy przychodzi upragniona emerytura, chcielibyśmy zająć się sobą, ale zauważamy, że przez całe życie tak mocno poświęcaliśmy się innym, że już właściwie nie umiemy cieszyć się czasem spędzanym sam na sam – we własnym towarzystwie! Nie oznacza to, że emeryci nie mają już swoich własnych potrzeb i marzeń, ale że zostały one przytłumione, bo są osoby, których potrzeby i marzenia są ważniejsze. Dla banku emeryci są osobami, które w życiu miały już drogie samochody, luksusowe mieszkania, modne ciuchy, a teraz żyją skromnie, bo przestaje im już zależeć na zabieganiu o jakiekolwiek doczesne dobra. A przecież emeryt tak samo potrzebuje zjeść, umyć naczynia w zmywarce, posprzątać dom dobrym odkurzaczem, wyjechać na wakacje i zapomnieć wreszcie na jakiś czas o niańczeniu swoich wnuków. Dlatego właśnie powstał kredyt emerytalny, który ma na celu zaspokajać nie tylko palące potrzeby, ale i te leżące w strefie pragnień i marzeń.

Zobowiązania kredytowe seniorów

Banki bardzo chętnie oferują seniorom kredyt emerytalny, ponieważ ich zdolność kredytowa zwykle jest spora, nawet przy niskiej emeryturze. Wynika to z dużo niższych kosztów życia emeryta. Zazwyczaj, jeśli miał on dom na kredyt, zdążył już spłacić to zobowiązanie, a jego hipoteka jest wolna. Mieszka on we własnym domu lub mieszkaniu i rachunki przychodzą mu mniej więcej w równej wysokości każdego miesiąca. Z reguły emeryci nie kupują już sobie luksusowych telewizorów czy smartfonów na raty – wystarcza im to, co mają. Ich zobowiązania kredytowe są więc czasem znikome lub nie ma ich wcale, co oznacza większą szansę na otrzymanie kredytu. Dla banku emerytura jest gwarantem tego, że bez względu na to, jak potoczy się dalsze życie emeryta, nie utraci on swoich dochodów. Na przykład, gdy zachoruje lub ulegnie wypadkowi, nie będzie miał problemów z pomniejszonym dochodem z pracy lub jego brakiem. A zatem emeryt jest dla banku potencjalnie dobrym kredytobiorcą. Jednak z wiekiem jego zdolność kredytowa słabnie, ponieważ nie wiadomo, jak długo taka osoba będzie jeszcze żyć. Dlatego z uroków emerytury wspieranych kredytem najlepiej myśleć od razu po przejściu na zasłużony wypoczynek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here