Firmy pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym mogą oferować klientom pożyczki, tzw. chwilówki, w ramach uproszczonej procedury kredytowania. Nie ma więc tu mowy o składaniu wraz z wnioskiem o pożyczkę stosu dokumentów, potwierdzających sytuację finansową klienta. Dlatego też pożyczki pozabankowe bez zaświadczeń mogą być udzielane w krótkim czasie po złożeniu wniosku i potwierdzeniu swojej tożsamości. Sprawdźmy zatem, jak przebiega cała procedura wnioskowania o pożyczkę online.

Wniosek pożyczkowy lub konto klienta

W zależności od tego, w jakiej firmie pożyczkowej chcemy zaciągać pożyczki online, inna może być procedura rejestracji nowego klienta. Jedne firmy wymagają jedynie złożenia elektronicznego wniosku o pożyczkę, a inne zanim to nastąpi, życzą sobie założenia konta klienta, zabezpieczonego loginem i hasłem. Dopiero po jego rejestracji i odebraniu na adres poczty elektronicznej maila z linkiem aktywacyjnym, można w takich przypadkach ubiegać się o pożądaną pożyczkę.

Wnioski pożyczkowe przy pożyczkach udzielanych przez internet mają postać elektronicznego formularza, który można wypełnić za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego – do wyboru dla klienta. Pożyczki online zaciąga się szybko i sprawnie. We wniosku należy wpisać w ich przypadku najczęściej takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • adres korespondencyjny,
  • adres mailowy,
  • numer telefonu komórkowego,
  • numer rachunku bankowego zarejestrowanego na dane pożyczkobiorcy,
  • numer PESEL,
  • numer dowodu osobistego.

Częstą praktyką jest żądanie od klienta określenia wysokości przeciętnych, miesięcznych dochodów oraz obciążeń finansowych. Nie trzeba przy tym przynosić zaświadczeń potwierdzających wysokość wpływów na konto, choć w niektórych firmach pożyczkowych bywa i tak, że pożyczkodawca dzwoni do zakładu pracy pracownika i pyta, czy rzeczywiście jest on tam zatrudniony. Generalnie jednak są to pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Oświadczenie klienta wyrażone we wniosku o pożyczkę dotyczące jego dochodów i wydatków jest podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej.

Może to robić pracownik firmy pożyczkowej, ale często wyliczenia są zautomatyzowane, dlatego trwają bardzo krótko i niemal natychmiast może być wydana decyzja pożyczkowa. Pożyczkodawca musi jeszcze sprawdzić, czy pożyczkobiorca jest tym, za kogo się podaje i czy nie ma negatywnych wpisów w BIK lub w biurach informacji gospodarczej.

Weryfikacja tożsamości

Ważnym etapem procesu udzielania pożyczki pozabankowej będzie weryfikacja tożsamości klienta. Pożyczki przez internet naturalnie są udzielane bez nawiązywania osobistego kontaktu pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Dlatego firma pożyczkowa nie wie, czy na pewno dane osobowe we wniosku o pożyczkę należą do osoby, która wypełniła ten dokument. Aby to sprawdzić, pożyczkodawca żąda weryfikacji.

Najczęściej pożyczki pozabankowe są udzielane dopiero po wykonaniu przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. Może być to suma 1 zł lub 1 grosz, którą przelewa się z konta osobistego pożyczkobiorcy na konto bankowe pożyczkodawcy. Jeśli dane z przelewu są takie same, jak te umieszczone we wniosku o pożyczkę, weryfikacja tożsamości jest poprawna. Dlatego przelew identyfikacyjny musi być wykonany za pomocą własnego konta, a nie cudzego. W niektórych firmach pożyczkowych wykonanie przelewu jest obowiązkowe, aby pożyczkodawca w ogóle rozpatrzył wniosek o udzielenie zobowiązania pożyczkowego.

Alternatywnym sposobem potwierdzania tożsamości jest skorzystanie z aplikacji dostarczanych przez zewnętrzne firmy, takie jak KontoConnect czy Instantor. Pozwalają one na potwierdzenie konta bankowego klienta bez potrzeby przelewania środków finansowych. Wymagają podania jednak loginu i hasła do bankowości elektronicznej. Klienci nie muszą obawiać się, że ich wrażliwe dane zostaną przejęte przez kogoś innego. Aplikacje tego typu korzystają z szyfrowania, zapewniając najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Sprawdzenie historii kredytowania

Nieliczne firmy pożyczkowe mają dostęp do bazy Biura Informacji Kredytowej i mogą w niej sprawdzić historię kredytowania klienta starającego się o udzielenie pożyczki na raty czy po prostu pożyczki przez internet. Natomiast wszystkie mają dostęp do baz biur informacji gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor czy ERIF i Krajowy Rejestr Dłużników.

Figurowanie w takim rejestrze utrudnia, a czasem uniemożliwia zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w firmie pozabankowej. Pożyczkodawcy obawiają się udzielać pożyczek nierzetelnym dłużnikom, którzy mają długi wpisane do BIG-ów.

Jeśli jednak historia kredytowania klienta jest pozytywna lub neutralna, firma pożyczkowa może przychylić się do udzielenia pożyczki bez zaświadczeń. Wypłata pożyczki następuje w formie bezgotówkowej. Jest to więc pożyczka przez internet na konto, skąd klient może wypłacić środki lub korzystać z nich przy użyciu karty płatniczej. Może je wykorzystać na dowolne cele kredytowe. Udzielenie pożyczki wieńczy podpisanie umowy pożyczkowej, którą klient powinien podpisać i odesłać na adres firmy pożyczkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here